BBO Discussion Forums: dogru kontrat nasıl bulundu - BBO Discussion Forums

Jump to content

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

dogru kontrat nasıl bulundu ilginc bir el yorumlarınızı bekliyorum

#1 User is offline   abhaz 

• PipPip
  • Group: Members

Posted 2008-November-20, 19:35

asagıda bana ilginc gelen bir kontratı sizlerle paylaşmak istedim. tek doğru kontrat olan 4 bu elde 4.renk forc. sayesinde bulundu. fakat burada bana ilginc gelen batının 3 destegine ragmen dogunun 3 degleresi oldu.
diğer masada 2 4.renk ve kuzeyin dblı olmadıgı için güney acılmadı ve kontrat 5= sonuclandı:P
sorum su= 24.renk 5li vaadermi?

B           D
KD           J643
D1063       AKJ
ADJ93       K1045
74          J2

dealer dogu...
          dogu 1
batı1    dogu 1
batı2 4.renk ve kuzey dbl  dogu 2
batı3    dogu3
batı4 

sonuca baktığımızda her iki masadada zone bulunmuş ve bien yapılmış. bir trafta şanslı olan5 oynayan taraf (Hamdi beyin diğer topic altındaki merak sorusunada cevap gibi sanki; briçte şansa ihtiyac varmıdır:) fakat 4= yapan taraf 1imp aldığından şanslı olan taraf yinede kaybetti :)
0

#2 User is offline   abhaz 

• PipPip

Posted 2008-November-20, 19:39

abhaz, on Nov 20 2008, 08:35 PM, said:

asagıda bana ilginc gelen bir kontratı sizlerle paylaşmak istedim. tek doğru kontrat olan 4 bu elde 4.renk sayesinde bulundu. fakat burada bana ilginc gelen batının 3 destegine ragmen dogunun 3 degleresi oldu.
diğer masada 2 4.renk ve kuzeyin dblı olmadıgı için güney acılmadı ve kontrat 5= sonuclandı:P

B           D
KD           J643
D1063       AKJ
ADJ93       K1045
74          J2

dealer dogu...
          dogu 1
batı1    dogu 1
batı2 nmf ve kuzey dbl  dogu 2
batı3    dogu3
batı4 

sonuca baktığımızda her iki masadada zone bulunmuş ve bien yapılmış. bir trafta şanslı olan5 oynayan taraf (Hamdi beyin diğer topic altındaki merak sorusunada cevap gibi sanki; briçte şansa ihtiyac varmıdır:) fakat 4= yapan taraf 1imp aldığından şanslı olan taraf yinede kaybetti :)

bu arada şemayı elle hazırladığımı farketmişsinizdir:) en kısa zamanda çözücem söz... şimdilik idare edin henüz foruma ısınamadım:)
umarım anlaşılır olmuştur
0

#3 User is offline   H_KARLUK 

• PipPipPipPipPip
  • Group: Full Members

Posted 2008-November-20, 20:35

Hocam özletiyorsunuz, yazılarınızı tekrar okumak ne kadar hoş.

4/3 kozda buluşup zon yapılması da güzel bir oyun. O sekansta nmf değilde "4cü renk forsingi"(FSF veya 4thSF kısaltmalarının ikisinide kullananlara rastladım) uygulandığını düşünüyorum. Sonuçta o masada 3NT imkansızlığı doğru tahmin edilmiş ve 5 yerine 4 zon denemesinde karar kılınmış.

New minor forcingi '98 filan olmalıydı ilk okuduğumda.

Şu amaçlı dizayn edildiğini hayal meyal hatırlıyorum :

Karşılıklı konuşmalar - müdahalesiz

1 > 1
1 NT > 2 (Check back stayman sorusu; 5li en az 11 puan)

Açanın 3cü tur cevapları

2 =2li minimum
2 =3lü minimum
2 = 3lü maksimum (4lü olsa 1 -1 derdi NT yerine)
2NT =2 li maksimum
3 = ters minör burada azami 2 kart ve bulsan bulsan en büyük kartım Q , 3lü koz desteğim ve 14ümün bu nedenle iyi olduğunu düşünüyorum mesajı idi.
Düşünürdük hemen :
Tamam 4 lü pik yok azami 3 lü. E 3 tanede azami körü var. 2 tane de en fazla karosu var. Demekki 3-3-2-5 veya 2-3-2-6 yanlarda durumu fena değil, bakalım ortakta check back yapacak el mi var diye 2 treflden geçirmemiş derdik.

Bu sekansta nadir rastlanan sıkıntı şuydu.
1 > 1
1 NT > 2 duralım ortak, bendeki el NT ye müsait değil, belki çaka çukalarla bırakırlarsa 2 den şans deneyebiliriz. Zira 1 seviye yüksekten 3 de anca durma imkanı vardı.

Bu nedenle 1 > 1
1 NT > 2 yeni minör forsing (nmf) oynamaya başladılar sanıyorum.

O zaman :
1 > 1
1 NT > 2 durduk

1 > 1
1 NT > 2 nmf (=körüm 5 li ve en az 11 puanım var, 2 trefl dersem pas geçersin, bana kör tutuşunu ve elinin gücünü tarif ediversene)

1 > 1
1 NT > 3 gıdıklanmaya başladım, bi daha bak eline istersen gibi :P

Ama ilk fırsatta belki sizin yazdığınız pozisyondada nmf kullanılıyor olabilir, onu hem internetten hemde deklarasyon repertuarı benden katbekat fazla arkadaşlarıma soracağım.

Şu yazılanlar tıklanınca yeni pencere açılıyor . (elleri yazmak için)

Dealer = dağıtan
Vulnerability = zon durumu
Scoring = Puanlama usulü

FULL HAND = 4 eli
ONE HAND = tek eli
ONE SUIT = tek rengi
SOUTHWEST = Güney ve Batı elleri
SOUTHEAST = Güney ve Doğu elleri
NORTHEAST = Kuzey ve Doğu elleri
NORTHWEST = Kuzey ve Batı elleri
NORTHSOUTH = Kuzey ve Güney elleri
EASTWEST = Doğu ve Batı elleri

Generate = oluştur (o kutuya da deklare veya belli ölçüde kısa yorum, hani kontrat şu, atak bu veya şu aşamadayız gibi) yazılabiliyor.

Şans hkda :
Geçen gün sağanak yağmurdan belki canlı oyuna katılım azdı. Anca 4.5 masa IMP oynayabildik.

Sonradan bir ele baktık, herkes atak yapılır yapılmaz el açılan 7NT yi ağlara göndermiş. Sadece bir masada 6 da kalınmış. Olabilir, insanlık hali.

Puanlama sonucu düşündürücü :
7 Nt yapan 4 masaya 4er veriyor
7 Nt bulamayan 1 masaya savunmaya (!) diğer bulan masaların toplam kazancından 4te bir eksik yani 12 veriyor. 1,2 verse eh hadi. Bulamadığının cezasını sadece o masa değil diğer masalarda günahsız yere çekti. 7 NT bulduk yaptık, 4 kazandık, niye o kadar uğraştık :)

Konuyu ACBL skorlama programı yazan programcılara ve ACBL Memphis, HQ (aynı zamanda Amerikan Kontrat Briç Ligi üyesi olduğum için) iletmeye çalışacağım. Belki de onlar bu adaletsizliğin farkına vardılar ve daha mukayeseli sonuçlar görebilmek için düzelttiler.

İyi güzel ama 7 NT için az veya çok sabretmek, doğru düşünmek ve bulmak gerekiyor. 12 alan rakibin ne deklaresi var ve ne de savunması. Sadece kartları tutuyor :) İyi defans yapsa batırsa sözüm yok, emeğinin karşılığını aldı, çok yakıştı der, salise kaybetmeden tebrik ederim.

Ne şans değil mi? Hiç bir şey yapmadan sadece o turda o rakiplerle aynı masada bulunmak ve salonun en fıstıklı kaymaklı skoruna sahip olmak. İstesek olur mu ? :)

En içten saygı ve sevgilerimle.

Hamdi KARLUK
We all know that light travels faster than sound. That's why certain people appear bright until you hear them speak. Quoted by Albert Einstein.
0

#4 User is offline   aliemlek 

• PipPip

Posted 2008-November-21, 00:53

abhaz, on Nov 20 2008, 08:35 PM, said:

asagıda bana ilginc gelen bir kontratı sizlerle paylaşmak istedim. tek doğru kontrat olan 4 bu elde 4.renk forc. sayesinde bulundu. fakat burada bana ilginc gelen batının 3 destegine ragmen dogunun 3 degleresi oldu.
diğer masada 2 4.renk ve kuzeyin dblı olmadıgı için güney acılmadı ve kontrat 5= sonuclandı:)

B           D
KD           J643
D1063       AKJ
ADJ93       K1045
74          J2

dealer dogu...
          dogu 1
batı1    dogu 1
batı2 4.renk ve kuzey dbl  dogu 2
batı3    dogu3
batı4 

2 4. renk forcingi 5 li renk vaatetmez.
Açıcı yeni bir renk rebid ettikten sonra, cevapçı tarafından soru olarak kullanılan artifisyel bir konuşmadır. Cevapçı, eğer o ana kadar gelişen deklerasyon sonucunda kararını veremiyorsa ve elini anlatacak bir konuşma bulamıyorsa, açıcının eli hakkında bilgi almak için 4.üncü RENK’i kullanır. 4.üncü renk ZON FORSİNGİ dir.
4. renkten sonra Açıcı zondan önce duramaz.
Deklereden açanın 12-13 puanı var.körü 3lü cevapçının eli 14 puan ama J kayıp gibi dolayısı ile 5 için yeterli puan yok ama 4-3 için puan zon için yeterli.
Güzel bir kontrat oluşmuş.Demekki oyuncular iyi imiş. :P İki masayıda tebrik etmek lazım.
0

Page 1 of 1
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic
0 members, 1 guests, 0 anonymous users